Riigikaitse
Edendamise
Sihtasutus
Riigikaitse
Edendamise
Sihtasutus

Sihtasutus toetab Eesti Kaitseväe ja Kaitseliidu väljaõppe ja IT-varustatuse parandamist, üld- ja juhtimisalase haridustaseme tõstmist, silmapaistvate kaitseväelaste ja kaitseliitlaste tunnustamist, mitmekülgse meditsiini- ja humanitaarabi pakkumist.

Mida oleme teinud

Kuna Eesti Kaubandus-Tööstuskojal on Ukraina piirkondlike kaubanduskodadega pikaajaline koostöökogemus, sai sõja puhkedes operatiivselt alustatud abi koordineerimist just läbi nende. Töötades koos usaldusväärsete pikaaegsete partneritega saame olla kindlad, et abi jõuab sinna, kus on seda kõige rohkem vaja. Keskendume abi saatmises ja viimises otseselt sellele, mida kõige enam vajatakse otsestes sõjapiirkondades.

Erinevate abivahendite hankimiseks ja edasiste tegevuste planeerimiseks toimub pidev suhtlus erinevate vabatahtlike organisatsioonide ning ministeeriumite vahel. Kuna olukord Ukrainas on ka pidevas muutumises, siis vastavalt sellele reageerime ka abi pakkumises.

Mõned näited asjadest, mida oleme Ukrainasse toimetanud:

 • Taktikalised esmaabikomplektid – 35 000 tk;
  • sh koos lahastega – 2 000 tk;
 • Ravimid erinevatele haiglatele – 25 alust;
 • Kirurgilised fiksaatorlahased 200 kmpl;
 • Kiirabid – 15 tk;
 • Žgutid (eraldi esmaabikomplektidest) – 5 000 tk;
 • Akujaamad koos päikesepaneelidega – 160 tk;
 • Elektrigeneraatorid (3,5-5,5 Kw) – 142 tk;
 • Akupangad – 720 tk;
 • Talvesaapad – 909 paari;
 • Termosed 180tk;
 • 53 metallidetektorit;
 • 115 kaevikuküünalt;
 • 9 4G LTE ruuterit;
 • Kaugusmõõtjaga binoklid ja monoklid – 89 tk;
 • Termopesu – 3 421 kmpl;
 • Magamiskotid – 2762 tk;
 • Erinevaid kindaid (sh taktikalised talvekindad) – 3 890 paari;
 • Taktikaline kuivtoit – 30 400 portsjonit;
 • Väikelaste villased alusriided – 1 341 ühikut;
 • Laste tekid/padjad – 775 kmpl;
 • Erinevad meditsiiniseadmed (kaasaskantavad röntgenid, patsientide jälgimise monitorid, ultrahelimasinad, perfuusorid, vere ja vedelike soojendamise seadmed, laste hingamisaparaadid) – ca 20 ühikut.
 • Keemilised käe-ja kehasoendajad 350;
 • Satelliittelefonid 2 komplekti;
 • Pihustatav sääsetõrjevahend – 4000 pudelit;
 • Sääsevõrgud 1000 tk.

37 000 taktikalist esmaabikompleti

Koos kaubanduskoja kolleegide ja sõpradega oleme komplekteerinud 37 000 taktikalist esmaabikomplekti, mis on praeguseks ka Ukrainasse kohale toimetatud. Ühe paki väärtus on vahemikus 15-20 eurot.

Ühes taktikalises esmaabikomplektis on žgutt, rõhkside, 2 rulli sidet, haavaplaastrid ning termotekk.

Samuti kompleteerisime 2000 taktikalisi esmaabikomplekti, milles sisaldusid lahased.

Abi kiire ja kuluefektiivne kohaletoimetamine

24.03.22, 25.04.22, 23.05.22, 4.07.22, 15.08.22, 10.10.22, 21.11.22, 9.01.23, 3.02.23, 27.03.23, 17.05.23, 31.07.23 viisime iseseisvalt Poola-Ukraina piirile annetuste eest soetatud vahendeid.

Iseseisvalt vahendite kohaleviimine annab võimaluse teha seda kiiresti, kuluefektiivselt ning usaldusväärselt, sest anname ise kauba üle koostööpartneritele regionaalsetest kaubanduskodadest Ukrainas.

Varustuse transpordiga on aidanud erinevad transpordiettevõtted: Veho, IV pluss AS, Bolt ja City Motors.

Kriitiline talvevarustus

Alates 2022. aasta sügisest oleme Ukraina Rahvuskaardile ning erinevatele meditsiiniasutustele ostnud ning kohale toimetanud kriitilise tähtsusega talvevarustust, millega oleme saanud otseselt tagada rindejoonel olevate inimeste ellujäämise karmides ilmastikuoludes, mis on ohuks inimelule ka ilma sõjategevuseta.

Oleme seni ukrainlasteni toimetanud generaatoreid, akujaamasid ning päikesepaneele, termopesu, väikeseid akupankasid ning lisaks veel tekke ning erinevaid riideid. Töö varustuse saatmiseks jätkub.

Mis on akujaam?
Liitium akudel põhinevad suure mahtuvusega akujaamad suudavad asendada traditsioonilisi bensiinimootoriga inverter-generaatoreid ning neil puuduvad müra ja heitgaasid. Akujaamasid on võimalik laadida nii vooluvõrgust, 12-24V autopistikust kui ka päikesepaneelidega. Ukrainas kasutatakse akujaamasid alates väiksemate seadmete laadimisest, Starlinki terminalide toitest kuni meditsiinilisete seadmete kasutuse võimaldamiseni..


Hädavajalik meditsiinivarustus

Oleme soetanud ning viinud Ukraina haiglatele erinevaid meditsiiniseadmeid nagu näiteks kaasaskantavad röntgenid, patsientide jälgimise monitorid, ultrahelimasinad, perfuusorid ning vere ja vedelike soojendamise seadmed.

Lisaks läks koostöös ettevõtjatega 18.03.2022 teele 200 000 euro väärtuses hädavajalike ravimite saadetis.

Soetasime kaks hingamisaparaati Kiievi lastehaiglale, mille toimetasime kohale koos Tallinna Lastehaigla Toetusfondiga.

Sõja alguses toetasime iganädalaselt operatiivselt erinevate abivahendite ja tarvikutega põgenikele vastu läinud psühholooge, kes osutavad kriisiabi. Psühholoogilise abi fookuses on lapsed, kelle jaoks just kiire ja professionaalne tugi on äärmiselt oluline, et hoida ära hilisemaid sügavamaid vaimseid probleeme.

Samuti toetame mõjutatud isikutele suunatud vaimse tervise toetusprogrammi DocuMental loomist ning panustasime, et Eestis väljatöötatud laste vaimse tervise toetamisele suunatud programmi Triumf Hero oleks ukraina keeles tasuta kättesaadav.

Õpikud ja lasteraamatud põgenikele Eestis

Lisaks abi Ukrainasse toimetamisele oleme sealt Eestisse toonud ukrainakeelseid lasteraamatuid ning õpikuid, et tagada siia jõudnud kõige väiksematele põgenikele paremad õppe- ja olmetingimused. Emakeelne raamat on kindlasti asi, mis kodust kaugele sattunud lapsel meele rõõmsamaks teeb. 

Sarnaselt oleme toonud tagasi ka erinevaid tootenäidiseid Ukraina ettevõtetelt, kes soovivad Eesti ettevõtetega koostööd teha.

15 kiirabiautot

Sõja alguses toetasime kiiresti 15 täisvarustuses kiirabiauto soetamist ja saatmist Ukrainasse. Logistika tagas Vanalinna Rotary klubi ja MTÜ Slava Ukraini.

Heategevusüritused

Riigikaitse Edendamise Sihtasutus on korraldanud mitmeid heategevusüritusi, millega oleme tänanud annetanuid ning kogunud annetusi selgete ja kindlate eesmärkidega.

Lisaks heategevuslikule kontserdile 25.05.22 ning heategevuslikule õhtusöögile 9.09.22 oleme korraldanud mitmeid heategevuslikke oksjoneid, kus on annetuste kogumiseks oksjonile pandud maale, erinevaid Ukraina veine, kunsti ning Ukrainas sõja ajal loodud postmarke.

Koostöö ettevõtete ja erinevate organisatsioonidega

Oleme avatud koostööks ka sihtannetuste tegemisel, seni oleme teinud koostööd nii Eesti Maksu- ja Tolliametiga, Tactical Food Packi ning mitme teiste organisatsioonidega. Oleme nii toetanud konkreetsete seadmete kui ka kindlate koguste esmaabipakkide, termopesu jm saatmist Ukrainasse.

Läbi sihtasutuse saab teha ka sihitud annetuskampaaniat teie ettevõtte töötajatele, kui soovite kollektiiviga koguda raha mõne saadetise toimumiseks. Näiteks AS Infotark kutsus oma ettevõtte aastapäeva külalisi kingitusi tegema just sihtasutusele ning nii kingiti ukrainlastele ligi 200 komplekti sooja pesu.

Samuti on oodatud ettepanekud, kui soovite näiteks mõnda enda poolt toodetud toodet ukrainlastele abina saata. Kuna toimetame saadetised ise Ukrainasse, siis saame seda kindlasti arutada ja võimalusel korraldada.

UPUTA MOSKVA!

14. aprillil möödus aasta päevast, mil Must meri neelas uppumatu vene sõjalaeva Moskva. Sõda aga kestab tänaseni ning toetust vajavad ukrainlased enamgi veel.

Moskva uppumise tähistamiseks oleme koos Good Bits Studioga valmis saanud vene sõjalaeva-kujulise vannipommi, et igal abistajal oleks võimalik nautida sõjalaeva uputamist omaenda käe läbi. Pommide müügist saadud tulu eest soetame reaalajas droonide tuvastaja DTS-2458, mis läheb Ukraina Rahvuskaardi käsutusse.

Pommid valmivad Eestis käsitsi ning lõhnavad sama magusalt nagu Hersonis sirgunud arbuusid. Lõõgastu vannis või viska otse vetsupotti – Moskva hävitamiseks sobivad kõik viisid.

Droonide tuvastaja viisime kohale 31. juulil 2023.